“Uhkus ja eelarvamus”

29. Klassikaline armastuslugu

Autor: Jane Austen

Tutvustus: „Uhkuse ja eelarvamuse” tegevus toimub 19. sajandi Inglismaal. Tähelepanu keskmes on Bennetite pere viis õde – Elizabeth, Jane, Lydia, Mary ja Kitty –, kes on harjunud ema kinnisideega, et tuleviku kindlustamiseks on kõige tähtsam leida jõukas abikaasa. Kui naabermõisasse tulevad suve veetma rahakas härra Bingley ja veel rikkam härra Darcy, muutub õdede elu põnevaks ja lootusrikkaks, sest ka mehed pole neidude vastu ükskõiksed.

“Uhkus ja eelarvamus” on laialt tuntud ja hinnatud kirjandusklassika. Aja jooksul on sellel raamatul olnud palju erinevaid kaanekujundusi. Vaadates neid erinevaid väljaandeid tekib mul paratamatult küsimus, et mis selle raamatu kujundusega toimub? Olen näinud mitmeid erinevaid väljaandeid selle raamatu kohta ja kahjuks enamus on minu jaoks eemaletõukavad. Jah, ei tohi raamatut hinnata tema kaane järgi, aga ausalt öeldes on need päris kohutavad. Mõni on olnud õnneks ka selline, mis mulle on meeldinud. Minu loetud raamat nägi isegi täiesti hea välja. 😀

Nagu enne mainisin, et “Uhkus ja eelarvamus” on hinnatud kirjandusklassika. Samuti on see raamat tihti ka kooli kohustuslikus nimekirjas mainitud. Teaksite te vaid kui vähe ma selliseid raamatuid lugenud olen. Siiski võtsin selle raamatu nüüd lõpuks ette ja kirjutan siis oma lugemiskogemuse.

Esimene pool raamatust kahjuks kippus venima. Mõtlesin, et kui nii vaevaliselt läheb raamatu lõpuni välja, siis ausalt öeldes oleksin ma väga pettunud. Aga loos käis mingi “klõps” läbi ja järjest huvitavamaks läks. Üllatusin lõpuks, et kuidas see lugu tegelikult mind köitis. Osad karakterid olid huvitavad, aga osad ajasid oma lollustega kohati naerma. Mr. Collins ja Mrs. Bennet olid kaks tegelaskuju, kelle kohta käis viimati mainitud kirjeldus. Sain väga hästi aru, miks tekkis mõnes tegelases tugev vastumeelsus näiteks Mrs. Benneti osas.

Elizabeth oli tegelaskuju, kes mulle meeldis. Ta oli särav ja enamasti elurõõmus isiksus. Samas olid temalgi puudusi, aga need ei olnud sellised, mis oleks väga häirinud. Mr. Darcy oli aga palju keerulisem tegelane, kellest oli raskem aru saada. Mingi selgus tema iseloomu kohta siiski tuli raamatu lõpus. Elizabethi ja Mr. Darcy omavaheline suhtlus saab tugevaid lööke, mis tekitavad küllaltki lootusetu seisu. Siinkohal märgin ära, et raamatu pealkiri, “Uhkus ja eelarvamus”, on hästi valitud selle loo kirjeldamiseks.

19 sajandi kombed tekitasid natuke hämmeldust. Mõni asi toimus minu jaoks nii ootamatult. Näiteks abieluettepanekud. Peale selle tegi mõni inimene igasuguseid trikke, et saada paremat staatust seltskonnas või uusi kasulikke tutvusi. Nojah, leidub tänapäevalgi selliseid 😀

Kokkuvõtteks “Uhkust ja eelarvamust” soovitan soojalt, kes ei ole veel seda lugenud 🙂 Saan isegi aru, miks see on kujunenud klassikaks.

Mul on hetkel öökapi peal olemas ka raamat “Pride and Prejudice and Zombies”, aga selle lugemiseni läheb veel aega. “Pride and Prejudice and Zombies” filmi olen ära näinud ja see oli päris halb 😀 Eks näha ole, kas raamat on sama halb 😀

9789949571055-jpg

Advertisements

One thought on ““Uhkus ja eelarvamus”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s