“Välja juuritud”

44. Raamat, mida sõber soovitas

Autor: Naomi Novik

Tutvustus: Nooruke Agnieszka armastab orgu, kus ta elab, selle vaikseid metsasalusid ja sillerdavat jõge. Ent tema kodupaika varjutab kurjusest tulvil sünge Mets. Oru elanikke kaitseb Metsa eest kalk ja kauge võlur Lohe, kes nõuab oma abi eest kohutavat hinda: iga kümne aasta tagant tuleb talle teenijaks loovutada orust pärit tüdruk. Seda saatust peetakse vaat et sama jubedaks kui Metsa küüsi langemist, sest koju tagasitulekut Lohe juurest ei ole …

Järjekordse tüdruku väljavalimine on ukse ees ning Agnieszka on hirmul. Kõik teavad, et Lohe viib kaasa tema parima sõbratari, kauni ja vapra Kasia, ning tema päästmiseks ei ole mingit võimalust. Kuid asjad lähevad hoopis teistmoodi ning elu kogu orus pöördub pea peale – riiki ründavad korraga nii Metsa jõledad koletised kui verd ja kättemaksu ihkav naaberriigi valitseja, ning kõik peavad tegema ränki valikuid, sest vanamoodi elu enam jätkuda ei saa.

Tunnustatud fantaasiakirjaniku Naomi Noviku „Välja juuritud“ võitis 2016. aastal parima romaani kategoorias nii Nebula kui ka Locuse auhinna, samuti Mythopoeic Awardi täiskasvanute kirjanduse kategoorias. Lisaks kandideerib raamat ka parima romaani kategoorias prestiižikale Hugo auhinnale

Üks sõber luges ära raamatu “Uprooted” ja oli sellest küllaltki vaimustuses. Kuna meile mõlemale meeldib fantaasiakirjandus, siis me jagame soovitusi teineteisele. Mõni nädal hiljem jõudis minuni info, et see raamat ilmub ka eesti keeles, nii et probleemi ei olnud natuke oodata. Kuigi inglise keeles oleks võinud ka lugeda.

“Välja juuritud” raamatu eestikeelsel versioonil on teistes keeltes ilmunud väljaannetest erinev kaanepilt. Mulle isiklikult meeldib see värvidemäng esikaanel. Natuke jäi häirima selle neiu pilk. Kuidagi uimane. Raamatukujunduse teinud kunstniku instagramil ringi vaadates oli näha, et selline ongi lihtsalt tema stiil. Seal leidus nii mõnigi joonistus, mis mulle meeldis. Aga lähme raamatu enda juurde tagasi.

Agnieszka on 17 aastane, kui Lohe tuleb valima endale teenijat. See on paratamatus, mida tuleb maksta, et saada kaitset Metsa eest. Ma arvan, et ei ole väga suur patt öelda ette ära, et mitte Kasia ei osutu välja valituks Lohe poolt, vaid valik langeb Agnieszkale. Agnieszka ei saa alguses arugi, kui see juhtub. Kõik toimub tema ja teiste jaoks nii ootamatult. Ühel hetkel on ta oma külas ja teisel hetkel Lohele kuuluvas tornis. Agnieszkal on alguses kohanemisega raskusi ja Lohe teeb oma käitumisega asja ainult hullemaks. Lohe vihastub väga kergesti ning temapoolne sõnadevalik ei ole meeldiv. Ma oleks Agnieszka asemel vist paar korda seda meest millegiga visanud 😀

Varsti saab Agnieszka teada tegeliku põhjuse, miks Lohe valib iga 10 aasta tagant endale uue teenija. Aeg on ka näidanud, et ükski neiu ei jää peale teenistuse lõppu pikalt külasse püsima ja lahkuvad peagi. Keegi ei ole kunagi naasnud elama oma kodukülla. Agnieszka ei taha olla üks “sellistest” tüdrukutest. Saatusel on temaga aga omad plaanid ja tuleb ette nii mõnigi ootamatus.

Raamat pakkus üllatusi ja mõnusat lugemiselamust. Ma ei tea miks, aga tihti oli mul tunne, et see raamat võiks kuuluda mingisse raamatusarja. Millegipärast arvan, et sobilik on siiski, et sellele raamatule järge ei tule ja üks lugu lihtsalt lõppes. Julgen soovitada seda raamatut teistelegi 🙂

9789949279968

(Pilt võetud www.apollo.ee lehelt)

5 kommentaari ““Välja juuritud”

   1. Meil käis see raamatukgust kodus küll, kõik teised jõudsid lugeda, ainult minul oli kiire aeg. Nüüd kahetsen, et ei lugenud ja pean endale eraldi laenutama.
    Samas see Jonathan Stroud, kellel need Bartimaeuse raamatud on (triloogia vist oli?), tema kirjutamisstiil on nii muhe, mitte päris Pratchettlik, vaid omamoodi istitama ajav), et tema raamatuid lugesin just stilli pärast muudel teemadel ka. Jäin rahule.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s