“Karjase kroon”

43. Raamat autorilt, kes sulle meeldib, aga mida pole veel lugenud

Autor: Terry Pratchett

Tutvustus: See on mõnes mõttes sümboolne, et Pratchetti viimaseks Kettamaailma raamatuks jäi just Tiffany Achingu ja tillude vabameeste lugu. Pratchett on korduvalt öelnud, et Tiffany kaudu väljendab ta paljusid oma seisukohti ning Tiffany on ka oma suhtumisega üks maailma alussambaid, see, kes vaatab, et kõik toimiks, et nõrgematele ei tehtaks liiga ja et tasakaal püsiks. Just tasakaaluga on „Karjuse kroonis“ aga pahad lood, sest nõidade seatud piirid on korraks vankuma löönud ja haldjad näevad võimalust sisse tungida ja oma julmi tunge inimeste peal välja elada. Seega tuleb neile vastu astuda ja koondada selleks kõik, kes vähegi aidata tahavad.

Kunagi ammu soovitati mulle Terry Pratchetti raamatuid lugeda. Nad pidid sisaldama mõnusat huumorit ja lood olevat omapärased. Esimene raamat oli vist “Tillud vabamehed”, mis sai loetud. Suurepärane teos. On vähe raamatuid, mis on mind naerma ajanud ja see oli üks nendest. Pratchettil oli selline omapärane kirjastiil ja tema lood eristusid kohe teistest raamatutest, mis olen lugenud. “Karjase kroon” sisaldas jälle neid vahvaid/pummeldavaid/kaklevaid/kaitsvaid Nac Mac Feegleid ja loomulikult Tiffany Achingut.

mac_feegle_clan_by_brunabrito

Raamat algab sellest, et nõidasid tabab suur kaotus. Tänu sellele langevad Tiffany peale suuremad kohustused ja pinged. Mõndade inimeste ja nõidade seas levib rahulolematus. Lisaks väravad, mis haldjaid tagasi hoidsid, on nõrgenenud. Nad on vihased, sellepärast mis Tiffany neile kunagi tegi ja tahetakse inimestelt võim tagasi võtta. Haldjaid iseloomustab omakasupüüdlikkus, pahatahtlikkus ja võimutsemine. Mitte midagi ilusat, välja arvatud nende välimus. Tiffany peab midagi ette võtma, ennem kui on hilja. Loomulikult on tal liitlasi, kes teda aitavad. Ühe neist leiab ta vägagi ootamatult.

Tiffany tahab kõiki aidata ja ta ei ole kurtja tüüpi inimene. Tänu sellele teeb ta kohati ka endale karuteene, aga sellised need nõiad on. Uhked ja ei ole nõus kedagi paluma, aga samas on neist enamus väga abivalmid. Inimesed neile vastu ei julge hakata, kuna nõid on aukartust äratav. Nad siiski saavad sind soovi korral konnaks muuta…. või siis nad tahavad, et sa seda arvaksid.

Raamatut oli nauding lugeda. Lugemine läks kiiresti, aga samas ma ei soovinud, et lugu läbi saaks. See raamat on viimane Pratchetti poolt ilmunud raamat ja rohkem neid ilmumas ei ole. Kui raamat läbi sai, siis olin selle tõsiasja tõttu ka kohati kurb. Viimane suurepärane teos suurepärase kirjaniku sulest.

img_20160912_154325

Advertisements

One thought on ““Karjase kroon”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s