“Black Elk jutustab”

26. Raamat, mis sisaldab sulle võõrast kultuuri

Autor: John G. Neihardt

Tutvustus: „Black Elk jutustab” on legendaarne eepiline jutustus indiaani hõimude võitlusest oma maa ja rahva eest, ellujäämise eest. See on hinge minev, silmaringi avardav ja tänapäevalgi võimsana mõjuv lugu lakota teadmamehe Nicholas Black Elki (1863–1950) elust ja nägemustest ning tema siuu hõimu traagilisest saatusest Vana Lääne kangelaslikel lõpukümnenditel. 1930. aastal kohtus eakas Black Elk Lõuna-Dakotas oma sugulashinge, tuntud Ameerika luuletaja, kirjaniku ja kriitiku John G. Neihardtiga (1881–1973). Black Elk valis just Neihardti inimeseks, kes pidi tema suurt nägemust, elu ja maailmavaadet maailmale tutvustama. Black Elki sõnum on lihtne: maailm on üks, oma tähtis roll on selles nii loomadel, lindudel kui ka inimestel. See sõnum on aktuaalne ka tänapäeval. Tegu on ühe kõige tuntuma ja autentsema indiaani kultuuri tekstiga, raamatust on kujunenud põlisameerika kultuuri ja religiooni klassika.

“Black Elk jutustab” ilmus eesti keeles mõni kuu tagasi. Kuna minu teadmised põlisameeriklaste kohta on küllaltki minimaalsed, siis mõtlesingi, et hea oleks lugeda seda raamatut.

Lugedes tekkisid kahetised tunded raamatu osas. Esiteks oli sealne sisu kurvaks tegev. Black Elk kirjeldas wasichude (valged inimesed) tegevust ja laastamistööd. Lakotad ja teised indiaani hõimud kannatasid rängalt wasichude tõttu. Taplusi oli palju ja loodusest ei hoolitud. Mulle meeldis indiaani hõimude mõtteviisid looduse hoidmise ja kooseksisteerimise osas. Ma nõustusin nii mõnegi Black Elki ütlusega nendel teemadel.

Teisena tooksin välja raamatus esineva spirituaalse osa. Lugeja saab teada Black Elki nägemusest, mida ta koges 9-aastasena. Nägemuse kirjeldus oli samasugune nagu inimene räägiks mis ta magades unes nägi. Kindlasti olete ise ka imelikke unenägusid kogenud ja kellelegi edasi rääkides, tunduvad unenäos toimunud asjad kohati väga absurdsed. Raamatut lugedes tekkis minu jaoks samasugune tunne. Loomulikult nägemus oli tugevalt seotud Black Elki uskumustega. Lisaks võiksin öelda, et kirja pandud teksti kohaselt see nägemus oligi Black Elki jaoks põhiline elus edasiviiv jõud. Ma ei oodanud selles raamatus nii tugevat sisumõjutust sellel teemal. See oli minu isiklike vaadete tõttu natuke ebahuvitavam ja kohati ka liiga pealetükkiv. Ärge saage valesti aru. Huvitav oli lugeda tema uskumuste kohta. Lihtsalt see nägemus oli liiga domineeriv raamatusisus ja oleks võinud teistele aspektidele rohkem tähelepanu pöörata.

Kindlasti oleks selle raamatu minu jaoks huvitavamaks teinud, kui oleks olnud infot rohkem hõimude ja Black Elki enda elu kohta. Black Elk rääkis küll enda elust, aga kahjuks kirja pandud tekst tundus olevat poolik.

9789985338087

(Pilt võetud Apollo.ee lehelt)

Advertisements

One thought on ““Black Elk jutustab”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s