“Murdumatu. Lugu Teise maailmasõja päevilt ellujäämisest, kohanemisvõimest ja lunastusest”

7. New York Times bestseller

Autor: Laura Hillenbrand

Tutvustus: Poisipõlves oli Louis Zamperini oma kodulinna Torrance’i elanike silmis tõeline nuhtlus. Ülearusele energiale leidis ta õnneks hea väljundi jooksmises, jõudes 1936. aastal koguni Berliini olümpiamängudele. Hiilgavalt alanud sportlaskarjäärile tõmbas kriipsu peale Teine maailmasõda. Louis’st sai Vaiksel ookeanil jaapanlastega sõdiva pommitaja sihtur. Ühel väljalennul 1943. aasta mais kadus aga lennuk radaripildilt. Õnneks pääses Zamperini kahe kaaslasega kindlast surmast ja jäi laial ookeanil poolteiseks kuuks päästeparvele triivima. Lõõmav päike vaheldus ägedate tormidega, toime pidi tulema pideva janu, nälja ja parve ründavate haidega. Kui tundus, et enam hullemaks minna ei saa, langes Zamperini jaapanlaste kätte vangi. Kaheaastaseks kujunenud vangipõli oli lõputu mõnituste, vägivalla, näljutamise ja üle jõu käiva sunnitöö aeg. Ometi suutis Zamperini kõigest üle olla ja jõudis pärast sõja lõppu kodumaale tagasi … et seista silmitsi järgmiste katsumustega. Visa hingega mees suutis neistki jagu saada ja elada peaaegu saja-aastaseks. Kolm aastat New York Timesi bestsellerite nimekirjas püsinud dokumentaaljutustus „Murdumatu” on Laura Hillenbrandi teine raamat, mis on valminud rasket haigust trotsides. Raamatu põhjal valmis 2014. aastal film, mille lavastajaks oli Angelina Jolie.

Louis Zamperini oli mees, kelle loo ei teinud eriliseks ainult tema sportlaskarjäär, vaid ka II maailmasõjas kogetud elamused. Tema ja tema poolehoidjate silmis oli Louisel suured väljavaated jooksjana. Kui juba oled olümpiale pääsenud, siis see näitab kui hea tasemel sa oled.

Palju oli inimesi, kelle tuleviku rikkus II maailmasõda täiesti ära. Sama juhtus ka Louis Zamperiniga. Ta oli lapsepõlves nagu väike nuhtlus. Mõtles igasuguseid pättuseid välja ja oli täiesti püsimatu. Pete, kes oli tema vend ja eeskuju, motiveeris teda jooksma ja aitas palju igasugustes asjades. Louis pääses Berliini olümpiale ja tal läks hästi. Ta isegi jäi silma Adolf Hitlerile, kelle palvel toimus nende vahel kohtumine.

1941 aastal värvati Louis sõtta. Nagu tagakaane tutvustusel oli kirjas, siis ta oli pommitaja sihtur. Kaks aastat hiljem aga lennuk kukkus meeskonnaga alla. Pääsesid Louis ja veel kaks inimest. Pikalt merel olemine lõppes sellega, et nad sattusid jaapanlaste kätte vangi. Siis hakkas minu arvates kõige huvitavam osa raamatust. Seda lugedes oli kohati õõvastav, kuna tead, et see ei ole välja mõeldud ja põhineb tõsielulool. Neid kannatusi oli palju, mida sõjavangid pidid läbi elama. Samas ka jaapanlastel ei olnud elu kui lillepidu. Sõda ei too tegelikult midagi head kaasa. Mõned jaapanlased abistasid ka sõjavange ning mõistsid hukka sõjavangide piinamised ja ebainimlikud elutingimused.

Peale pääsemist sõjavanglast oli emotsionaalne trauma sõhavangidel kohati palju hullem kui füüsiline trauma. Enamustel tekkis posttraumaatiline stressihäire. Piisas juba taldrikul riisi nägemisest, et kaotada enesevalitsus. Paljudel ei olnud sedagi vaja.

Mind köitis selle raamatu puhul lugu ise, mitte puhtalt Louise üleelamised. Kuigi raamat rääkis siiski tema elulugu, siis oli seal palju asju, mis pakkus huvi ja see tegi loo palju paremaks. Sa saad ka teada, mis toimus teiste inimestega.

Mind häiris kõige rohkem selle raamatu osas kirjeldused, et kuidas suhtuti loodusesse ja teistesse elusolenditesse. Nt. haide suhu visati käsigranaate, kui nad sööta haarasid või kuidas igavuse tõttu vaalaparve pihta avati tuli. Lihtsalt kurb, kuna sellised asjad ei ole tegelikult üksikjuhtumid.

2014. aastal tehti raamatu ainetel film “Unbroken”. Loomulikult oli raamat palju parem, kui film. Seda ma ei hakka siin lahkama, mis mulle ei meeldinud, aga pettuda sain.

9789985337226

Advertisements

3 kommentaari ““Murdumatu. Lugu Teise maailmasõja päevilt ellujäämisest, kohanemisvõimest ja lunastusest”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s