“Raudrästiku aeg”

17. Raamat, mis on välja antud 2016. aastal

Autor: Indrek Hargla

Tutvustus: Menukate apteeker Melchiori lugude autori Indrek Hargla uue kriminaalromaani tegevus toimub alternatiivajaloolises muinasaja Eestis. Selle riigi nimi on Kuningavald ning muistses Viljandis, mida siis Veelindeks kutsuti, valitseb noor kuningas Uljas. Romaani peategelaseks on kuninga nõunik Koiola Aotõiv, kelle terav vaist ja nutikus aitavad tal lahendada mitu mõrvamõistatust. Aotõivi retked viivad teda ka Saaremaale Kaali linnusesse, kuhu on saabunud saladuslik rändur Kreekast, ning tänapäeva Tallinna asukohta, kus paiknevad muistse Rävala pealinn Iru ja sellega rivaalitsev Härjapää linnus. See on tuhande aasta tagune aeg, mil kaugel Põhjalas usutakse olevat jumalate koda ja laevamehed käivad mööda jõgesid kauplemas lõunamaaturgudel; aeg, mil idast ja läänest ründavad Kuningavalda raevukad viikingid ning Euroopast saabuvad ristiusumisjonärid, kuulutades patuhimu hukatuslikkust ja lunastust läbi Jeesusjumala. Panused on kõrged ja intriigid surmavad. See on raudrästiku aeg.

Apteeker Melchiori lugusid ma ei ole lugenud. Kui sai loetud “Suudlevad vampiirid”, siis need lood mulle üldjoontes meeldisid ja Hargla tundus olevat autor, kes oskas erinevas stiilis jutte kirjutada. Ei olnud nagu “ühtemoodi raua tagumist”. “Suudlevad vampiirid” oli kaanekujundusega, mis mulle ei meeldinud, aga selle raamatu kaanekujundus on minu arvates õnnestunud.

Raamatus on 4 erinevat lugu. Arusaadavalt kõigi peategelaseks on Koiola Aotõiv, kes on nutikas ja oskab tähele panna asju, mis paljudele kahe silma vahele jääksid. Ega ta ilmaasjata ole kuninga nõunik. Mõrvamüsteeriumite lahendamine oli keeruline ja seal oli natuke ka vedamist vaja, et need lahendatud saaksid.

Aotõiv saab raamatu alguses tuttavaks Folkmariga, kellega kujuneb välja sõprussuhe. Folkmar on munk, kelle ülesandeks on levitada ristiusku paganate seas. Loomulikult selle munga töö ei ole kerge. Isegi kui Folkmar on suutnud mõned inimesed ristiusku pöörata, siis sellega asi ei lõppe. Nii mõnigi tegelane tõlgendab ristiusu kombeid ja -õpetusi omamoodi, mille tagajärjel on Folkmar nendega püstihädas. Eriti ajas muigama Sõstari tegevused selles valdkonnas. Enamus tegelasi oli siiski oma vana usule jäänud truuks (sh. Aotõiv) ja vastavalt nii ka talitati (nt. karistamised, pidustused, kohtumõistmised jne). 

Mulle pakkus üllatusi see raamat. Mitte just alati heas mõttes, aga autor oskas üllatada. Lisaks meeldis just see, et tegevustik toimus Muinas-Eestis. Selle tõttu oli palju huvitavam lugeda ja tutvuda alternatiivajaloolise looga 🙂

 

28960104

Advertisements

2 kommentaari ““Raudrästiku aeg”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s